close
تبلیغات در اینترنت
آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 2)

آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 2)

درباره سایت
گروه بازیسازی خزیر
آموزش بازیسازی و انیمیشن سازی و اخبار جدید نرم افزارهای طراحی سه بعدی

آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 2)
تعداد بازديد : 21

مروری بر مقاله قبلی

در قسمت اول این مقاله با انواع سیستم های اعداد نظیر دودویی ، هشتایی ، دهتایی و شانزده تایی که به ترتیب به آنها Hexadecimal , Decimal , Octave , Binary میگوییم کمی آشنا شدید و گفتیم کلیه سیستم های دیجیتال با سیستم Binary کار میکنند ، فقط چون نوشتن اعداد با این سیستم خیلی طولانی میشه و روند کار رو کند میکنه ، (مثلا عدد 2015 در سیستم دسیمال برابره با عدد 11111011111 در سیستم باینری ! ) ، معمولا از سیستم هگزادسیمال یا شانزده تایی نیز استفاده میکنند . مثلا دوستانی که با الکترونیک آشنا باشند می دانند که اگر بخواهیم برای میکروکنترل ها نظیر AVR برنامه بنویسیم ، برنامه ما همیشه به هگزادسیمال تبدیل میشه و این کدهای هگزا هستند که ما باید روی میکروکنترلر بریزیم.
با خواندن مقاله قبلی دیگه الان باید بدونید که این عددی که وقتی مک آدرس کارت شبکه رو میگیرید (MAC Address) نشون میده چیه :
FE80 A0E6 C46F 82DB 66FE

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

 

ادامه مقاله

خوب در مقاله قبلی گفتم نوشتن مستقیم برنامه با زبان ماشین کار بسیار سخت و شاید غیر ممکن باشه ، اینجاست که پای زبان های برنامه نویسی وسط میاد و وظیفه انها اینه که آنچه را که ما به زبان آدمیزاد نوشتیم را به زبان ماشین تبدیل کنه . ما زبان های برنامه نویسی زیادی داریم که شاید اسم بعضی را هم نشنیده باشیم ، ولی مهمترین زبان های برنامه نویسی عبارتند از :

1. Assembly
2. C
3. ++C (سی پلاس پلاس)
4. ‪#‎C‬ (سی شارپ)
5. Basic
6. …

هر یک از این زبان ها معایب و مزایایی خاص خودشون رو دارند و حتی برخی از آنها در مصارفی خاص بیشتر کاربرد دارند ، مثلا بسیاری از برنامه های اداری و حسابداری رو با #C مینویسند بیشتر برنامه های 3D ، موتور های رندر و برنامه های داینامیک و Simulation را با ++C مینویسند. در ادامه قصد دارم تا براتون مشخص کنم چه چیزی باعث تفاوت زبان های برنامه نویسی و حوزه کاربرد آنها میشه.

 

دسته بندی زبان های برنامه نویسی 

1. زبان های سطح پایین مثل Assembly
2. زبان های میانی مثل C و ++C
2. زبان های سطح بالا مثل #C

هرچه زبان برنامه نویسی از لحاظ نوشتاری ، کد ، Syntax و ساختاری به زبان ماشین مثل Binary نزدیکتر باشد به آن زبان سطح پایین میگویند و بالعکس هرچه زبان مورد نظر به زبان انسان (عموما English !) نزدیکتر باشد به آن زبان سطح بالا می گویند.
بنابراین هر چه زبان برنامه نویسی سطح بالاتر باشد ، نوشتن برنامه با آن خیلی راحتتر می باشد ، در بخش زیر یه مثال براتون زدم ، در این مثال میخواهیم دو عدد را با هم جمع کنیم و نتیجه را در متغیری (یک مکان در حافظه) به اسم Result ذخیره کنیم. این برنامه را در هر دو زبان اسمبلی و C نوشتم تا مقایسه کنید .

 

برنامه جمع اعداد در اسمبلی 


opr1 dw 1234h

opr2 dw 0002h

result dw 01 dup(?),’$’

mov ax,@data

mov ds,ax

mov ax,opr1

mov bx,opr2

clc

add ax,bx

mov di,offset result

mov [di], ax

mov ah,09h

mov dx,offset result

int 21h

mov ah,4ch

int 21h

end


برنامه جمع اعداد در C 


;int Result

;int A = 10

;int B = 12

;Result = A + B


خوب نظرتون چیه ؟ در زبان اسمبلی مجبوریم 17 خط کدی که اصلا هم ازش سر در نمیاریم برای یک عملیات جمع ساده بنویسیم ولی در زبان C فقط با نوشتن 4 خط کد که بسیار هم واضحه تونستیم همون برنامه رو بنویسیم !
اما در اینصورت چه نیازی به استفاده از زبان های سطح پایینه ؟
خوب جواب اینه که به همون دلیل که زبان های سطح بالا به زبان انسان ها نزدیکتره و از زبان ماشین دورتره ، بنابراین سرعت اجرای این برنامه ها و نحوه دسترسی آنها به منابع سخت افزاری نظیر CPU و Ram بسیار کندتره !
شاید بتوان گفت برنامه هایی که با زبان های سطح پایین نوشته میشوند بیشتر از ده ها برابر سریعتر از برنامه هایی هستند که با زبان های سطح بالا نوشته می شوند.
حالا با دانستن این نکته اگر کمی فکر کنید متوجه میشید که در چه مواقعی ما مجبوریم از زبان های سطح پایین استفاده بکنیم ، هر گاه نرم افزاری که میخواهیم بنویسیم قراره خیلی سریع باشه و باید از منابع سخت افزاری مثل Ram و کارت گرافیک بیشترین استفاده رو بکنه باید از زبان های سطح پایین استفاده بکنیم و هرگاه هم که بخواهیم نرم افزاری بسازیم که قرار نیست اطلاعات زیادی را محاسبه کنه و سرعت اجرای آنها زیاد برامون مهم نیست از زبان های سطح بالا استفاده میکنیم ، چون بسیار راحتتر هستند.

قبل از ادامه این نکته رو بدونید که اگرچه زبان اسمبلی از بقیه سطح پایین تری دارد ولی باز چون نوشتن برنامه با آن بسیار سخت و طاقت فرساست ، برای نوشتن برنامه های بزرگ و گسترده که نیاز به نوشتم هزاران خط کد دارند از زبان های کمی سطح بالاتر مثل ++C استفاده میکنند.

 

حالا اجازه بدید چندتا مثال بزنم که برای دوستان 3D کار جالبه


تقریبا تمامی برنامه های 3D و کامپوزیت چه آنهایی که General هستند مثل Maya ، Max ، Houdini و چه آنهایی که روی یک بخش خاص تخصص دارند مثل Real Flow ، Mari و Nuke به دلیل اینکه سرعت در آنها بسیار حائز اهمیته و باید در بهینه ترین حالت ممکن از Ram سیستم ، Ram کارت گرافیک ، CPU و GPU استفاده بکنند ، از زبان برنامه نویسی ++C برای نوشتن آنها استفاده میکنند.
اما در برنامه های دیگری مثل نرم افزارهای حسابداری ، برنامه های مدریتی برای سازمان ها و از اینجور برنامه ها به دلیل اینکه قرار نیست پردازش سنگین و خاصی را انجام بدهند از سایر زبان های سطح بالاتر نظیر #C استفاده میکنند.

من شخصا یک برنامه کوچک در ارتباط با گرفتن رندر RealTime از یک مدل ساده با تکستچر و نور را با هر دو زبان C و #C نوشتم و نتیجه ای که گرفتم جالب بود ، برنامه ای که با C نوشته شده بود حدود 1 ثانیه طول کشید تا load بشه و حدود 20 مگابایت از رم سیستم رو اشغال کرد ولی همان برنامه با زبان #C در حدود 2 ثانیه طول کشید تا بارگزاری یا load بشه و حدود 30 مگابایت از رم سیستم رو اشغال کرد ! حالا حساب کنید اگر بخواهیم یک موتور رندر بنویسیم که قراره یک شهر را با کلی منبع نور و مخلفات رندر بگیره این اختلاف چه قدر میشه !
به همین دلیله که در معرفی ویژگی های (Features) برخی از نرم افزارها و ابزار ها مثل موتور رندر Arnold و حتی موتور های بازی مثل Unreal Engine میبینیم که نوشتند این برنامه با ++C نوشته شده است !

 

پاورقی !

شاید برای دوستان نا آشنا این سوال به وجود بیاد که چرا من در برخی جاها نوشتم C و در برخی جاها نوشتم ++C ، در حقیقت زبان ++C همان زبان C میباشد فقط با یکسری امکانات و ویژگی های اضافی که مهمترین آنها شی گرا بودن این زبانه که به این قابلیت Object Oriented میگویند. به همین دلیل امروزه دیگه کسی از زبان C استفاده نمیکنه و زبان ++C جایگزین آن شده است. راجب Object Oriented هم انشالا بعدا توضیح میدم.

 

خوب حالا که با انواع زبان های برنامه نویسی و دسته بندی آنها آشنا شدید ، اجازه بدید این مقاله رو زیاد طولانی نکنم و ادامه آن را در مقاله دیگری بنویسم ، احتمالا متوجه شدید که این مقاله نسبت به مقاله قبلی کمی به کار شما نزدیکتر شده و انشالا در مقاله بعدی خیلی زود میرسیم به بحث آشنایی با برنامه نویسی نرم افزار های سه بعدی مثل Maya و Max.

 

با تشکر
نویسنده : سجاد ربیعی

منبع : www.jkcompany.org

بخش نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی