close
تبلیغات در اینترنت
مقالات

مقالات

درباره سایت
گروه بازیسازی خزیر
آموزش بازیسازی و انیمیشن سازی و اخبار جدید نرم افزارهای طراحی سه بعدی

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 8 و پایانی )
تعداد بازديد : 14

مروری بر مقاله قبلی

در مقاله قبلی با انواع زبان های اسکریپت نویسی معروف آشنا شدید و همچنین راجب سیستم جدید در اسکریپت نویسی صحبت کردم که به آن اسکریپت نویسی ویژوال یا Node Base میگویند ، گفته شد که در این روش اسکریپت نویسی ما به جای نوشتن و تایپ کردن کدها ، از Node ها و connect کردن آنها به یکدیگر استفاده میکنیم.
گفته شد که نوشتن برنامه به این روش بسیار ساده تر و خوانا تر از روش های متداول میباشد و شرکت ها و نرم افزار های امروزی هر یک به نحوی مشغولند تا این تکنولوژی را در خود جای میدهند. مثلا تازه ترین این اتفاقات ، اضافه کردن بخش Max Creation Graph به نرم افزار 3D Max 2016 توسط شرکت Autodesk می باشد.
همچنین گفته شد که از بین تمام زبان های اسکریپت نویسی ، زبان Python از بقیه بسیار رایج تر و پرکاربرد تر میباشد ، به این دلیل که در اکثر نرم افزار ها و سیستم عامل ها قابل استفاده میباشد و همچنین کتابخانه ها و امکانات جانبی بسیار زیادی دارد.
گفته شد که در حوزه انیمیشن و جلوه های ویژه ، یکی از مهمترین کاربرد های Python در نرم افزار Maya میباشد و قرار شد که در این مقاله در ارتباط با استفاده های مختلف آن در Maya صحبت بکنم.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

مهارت های انیمیشن خود را سریع تر رشد دهید
تعداد بازديد : 10

یادگیری انیمیشن یک فرآیند مستمر است و بوسیله انجام تمرین های کوچک و کوتاه و تسلط پیدا کردن بر روی آن ها است که شما می توانید مهارت های خود را تقویت کنید.

 

http://s8.picofile.com/file/8318187734/Skills.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 7 )
تعداد بازديد : 23

مروری بر مقاله قبلی

 

در مقاله قبلی با مفهوم مفسر یا Interpreter آشنا شدید و فهمیدید که وظیفه Interpreter تفسیر کدهای اسکریپت برای نرم افزاری که این اسکریپت روی آن اجرا میشود میباشد ، فرق مفسر با مترجم یا Compiler این بود که مفسر دستورات را مستقیما اجرا میکند ولی Compiler دستورات را به زبان ماشین تبدیل میکند و یک فایل اجرایی میسازد که بعد از اجرا کردن آن فایل دستورات اجرا میشوند. همچنین زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی را با هم مقایسه کردیم و گفتیم که سرعت زبان های برنامه نویسی دهها برابر از زبان های اسکریپت نویسی بیشتر میباشند.
گفته شد که با زبان های اسکریپت نویسی عموما میتوان از ابزار های موجود در نرم افزار استفاده کرد ولی با زبان های برنامه نویسی میتوان ابزاری منحصر به فرد به نرم افزار به صورت پلاگین اضافه کرد ، و در نهایت گفتم که تنها زمانی میتوانیم بگوییم که پلاگین نوشتیم که حتما از بخش API نرم افزار Maya استفاده کرده باشیم و اگر ابزاری را با زبان MEL یا Python معمولی Maya نوشتیم ، به آن پلاگین نمیگویند.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 6 )
تعداد بازديد : 15

مروری بر مقاله قبلی

 

در مقاله قبلی با زبان های اسکریپت نویسی کمی آشنا شدید ، گفتیم که زبان های اسکریپت نویسی عموما روی یک نرم افزار که با زبان برنامه نویسی مانند C نوشته شده اند سوار میشوند و به کاربر این قابلیت را میدهند که بدون نیاز به تغییر در سورس اصلی برنامه که با زبان C نوشته شده است ، در درون خود نرم افزار با زبان های اسکریپت نویسی برنامه بنویسند.

همچنین گفته شد که عموما با زبان های اسکریپت نویسی تنها میتوان از قابلیت هایی استفاده کرد که آن قابلیت ها در کد های اصلی برنامه که به زبان C نوشته شده اند وجود داشته باشند. بنابراین از زبان های اسکریپت نویسی معمولا برای اتوماتیک کردن کارها به وسیله امکانات و قابلیت های از پیش تعریف شده نرم افزار ها استفاده میکنند و نمیتوان قابلیت های منحصر به فردی که در سورس اصلی نرم افزار تعریف نشده اند را ساخت. مثالی که زدیم در نرم افزار Maya بود که اگر بخواهیم یک نور جدید با عملکرد متفاوت برای مایا بنویسیم ، باید حتما با زبان های برنامه نویسی آن را ساخت ، ولی اگر بخواهیم یکسری کارهای اتوماتیک را با نورهای استاندارد Maya انجام دهیم ، میتوانیم از زبان های اسکریپت نویسی مثل MEL استفاده کنیم.

به علاوه گفته شد که تنها زمانی میتوانیم از مفهموم پلاگین یا Plug-In استفاده کنیم که آن برنامه را با API مایا نوشته باشیم ، بنابراین ابزاری را با زبان اسکریپت نویسی مینویسیم ، به آن اسکریپت ابزار میگوییم .این اشتباهی است که برخی از دوستان عمدا یا سهوا مرتکب میشوند و زمانی که ابزاری را با زبان اسکریپت نویسی مینویسند میگویند که یک پلاگین نوشتیم.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 5 )
تعداد بازديد : 19

مروری بر مقاله قبلی

در مقاله قبلی با مفهوم کتابخانه ها آشنا شدید ، گفتیم که کتابخانه یا Library یک سری مجوعه کد هستند که یکسری قابلیت های اضافی (در برنامه نویسی میگیم توابع) را به برنامه اصلی ما اضافه میکند ، مثلا کتابخانه ای به اسم Math که در آن کلی از توابع و فرمول های ریاضی نوشته شده است که میتوانیم آن را ضمیمه برنامه خودمون بکنیم و از توابع ریاضی آن استفاده کنیم. مثلا کتابخانه Boost Library برای ++C . همچنین خودمون هم میتونیم کلی فرمول های مختلف بنویسیم و آنها را به کتابخانه تبدیل کنیم تا در برنامه های دیگری که بعدا مینویسیم بدون دوباره کاری از آن فرمول ها و توابع استفاده بکنیم.

همچنین درباره API ها صحبت شد و گفتیم که مجموعه ای از کتابخانه ها هستند که برای کاربردی خاص ساخته شده اند ، مثلا امکان استفاده از کارت گرافیک برای ساخت موتور های بازی ، یک دسته API هم داشتیم که به وسیله آنها میتوانستیم تواناهی های اضافی به نرم افزارهای مختلف مثل Maya اضافه کنیم که به آن Plug-in یا پلاگین میگویند

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 4 )
تعداد بازديد : 22

مروری بر مقاله قبلی

در مقاله قبلی با مفهوم کامپایلر آشنا شدید و فهمیدید که وظیفه کامپایلر یا مترجم ، ترجمه کدهای زبانهای برنامه نویسی به زبان ماشین می باشند.
همچنین فهمیدیم یکسری نرم افزار داریم که میتونیم کدهای برنامه نویسی رو در آنها بنویسیم و مستقیما به وسیله آنها برنامه خود را کامپایل کنیم که به این نرم افزارها IDE میگفتیم ، درحقیقت برنامه های IDE مثل CodeBlocks خود کامپایلر نیستند و برای اجرای دستورات به یک برنامه کامپیالر مانند GCC نیاز دارند.
همچنین با انواع برنامه ها و فایل های اجرایی و غیر اجرایی آشنا شدید و اینکه یکی دیگر از انواع خروجی کد های برنامه نویسی شده میتواند فایل های کتابخانه ای باشند که در این مقاله قصد داریم آنها را کاملتر معرفی کنیم.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی (قسمت 3 )
تعداد بازديد : 22

مروری بر مقاله قبلی

در قسمت دوم ایم مقاله در مورد دسته بندی زبان های برنامه نویسی سطح پایین ، سطح متوسط و سطح بالا صحبت کردیم و گفتم که هرچه زبان برنامه نویسی به زبان ماشین نزدیکتر باشد میگوییم سطح پایین و هر چه به زبان انسان نزدیکتر باشد میگوییم سطح بالا ، همچنین گفته شد که هر چه زبان سطح پایینتر باشد سرعت اجرای برنامه ای که با آنها نوشته شده است و استفاده از منابع سخت افزاری بسیار سریعتر و بهتر است ولی به دلیل اینکه نوشتن برنامه با این زبان ها دشوار است. در مواقعی که در برنامه ای که میخواهیم بنویسیم اگر زیاد سرعت مهم نیست یا قرار نیست محاسبات پیچیده ای انجام شود و همچنین برنامه زیاد سنگین نیست بهتره از زبان های سطح بالا مثل ‪C#‬ استفاده کنیم (این بدان معنا نیست که با #C نمیشه برنامه های بزرگ و سنگین نوشت)، چون برنامه نویسی با آنها بسیار راحتتر است. به همین دلیل عموما برای برنامه های حسابداری و اداری از زبان های سطح بالا و برای برنامه های 3D ، موتورهای رندر ، موتور های بازی عموما از زبان های سطح پایینتر استفاده میشود.
همچنین گفته شده زبان برنامه نویسی C و ++C یکی از پرکاربرد ترین زبان ها برای نوشتن برنامه های حجیم و بزرگ است ، به دلیل اینکه از لحاظ سرعت به زبان های سطح پایین نزدیک است و در عین حال از لحاظ برنامه نویسی به زبان های سطح بالا نزدیک است و شاید با اطمینان بتوان گفت که 99.9% بزرگترین برنامه های 3D که ما با آنها کار میکنیم با این زبان نوشته شده است.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

5 نکته برای کاهش هزینه های تولید انیمیشن
تعداد بازديد : 11

ساخت انیمیشن سه بعدی رایانه ای، پروسه ای تخصصی، زمان بر  و پر هزینه است که با رعایت نکاتی می توان از هزینه های آن کم کرد.

 

http://animation.ir/files/uploads/1557/Article-10-ways-to-reduce-IT-running-costs-in-professional-services.jpg


آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 2)
تعداد بازديد : 22

مروری بر مقاله قبلی

در قسمت اول این مقاله با انواع سیستم های اعداد نظیر دودویی ، هشتایی ، دهتایی و شانزده تایی که به ترتیب به آنها Hexadecimal , Decimal , Octave , Binary میگوییم کمی آشنا شدید و گفتیم کلیه سیستم های دیجیتال با سیستم Binary کار میکنند ، فقط چون نوشتن اعداد با این سیستم خیلی طولانی میشه و روند کار رو کند میکنه ، (مثلا عدد 2015 در سیستم دسیمال برابره با عدد 11111011111 در سیستم باینری ! ) ، معمولا از سیستم هگزادسیمال یا شانزده تایی نیز استفاده میکنند . مثلا دوستانی که با الکترونیک آشنا باشند می دانند که اگر بخواهیم برای میکروکنترل ها نظیر AVR برنامه بنویسیم ، برنامه ما همیشه به هگزادسیمال تبدیل میشه و این کدهای هگزا هستند که ما باید روی میکروکنترلر بریزیم.
با خواندن مقاله قبلی دیگه الان باید بدونید که این عددی که وقتی مک آدرس کارت شبکه رو میگیرید (MAC Address) نشون میده چیه :
FE80 A0E6 C46F 82DB 66FE

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 1)
تعداد بازديد : 15

با عرض سلام . دوستان عزیز در این مقاله قصد دارم تا شما را با مبحثی آشنا کنم که بیشتر دوستانی که با انواع نرم افزار ها کار میکنند از آن بی اطلاع هستند و معمولا آنها را جا به جا به کار میبرند ، این موضوع هم ارتباطی با حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن دوستان نداره و حتی من بارها شنیدم که اشخاص ظاهرا حرفه ای ابزاری را با زبان های اسکریپت نویسی نرم افزار خود میسازند و میگویند ما یک پلاگین ساختیم ! (در مورد Python این موضوع کمی متفاوت است که بعدا توضیح میدهم).

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

8 درسی که می‌توانیم از انیمیشن‌های پیکسار یاد بگیریم
تعداد بازديد : 17

با فیلم‌های استودیو انیمیشن پیکسار بزرگ شده‌اید؟ حتما لحظه‌های پر هیجانی که شخصیت‌های دوست داشتنی به خانه‌هاتان آورند را خاطرتان هست.

پیکسار داستان خنده‌ها و گریه‌ها وعجایب است و نه تنها باعث شد وقتی از خانه بیرون می‌رویم تصور کنیم اسباب بازی‌هایمان جان می‌گیرند و در خانه پرسه می‌زنند بلکه به ما درس زندگی آموخت، درس‌هایی که شاید در لحظه‌ی تماشای فیلم متوجه‌اش نباشیم. زمانی که کاراکترها به ماجراجویی می‌رفتند و با پیدا کردن دوستان تازه و کمک به همدیگر مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذاشتند حس می‌کردیم همراهشان هستیم.

 

http://s9.picofile.com/file/8314673942/Pixarlogo.jpg

دانلود کتاب آموزش مقدماتی برنامه نویسی بازی با استفاده از SFML به زبان فارسی
تعداد بازديد : 22

SFML یک واسط برنامه نویسی چندرسانه ای، شئ گرا و مستقل از پلاتفرم است که در ++C نوشته شده است. این کتابخانه، واسطی ساده برای آسان کردن ساختن بازی ها و برنامه های چند رسانه ای دارد. اگر علاقه مند به ساختن بازی ها هستید و می خواهید از خصوصیات SFML  استفاده کرده و با کمترین تلاش، بازی های دوبعدی بسازید، این کتاب برای شماست. این کتاب شما را درباره هر چیزی که برای ساختن یک بازی دوبعدی در SFML نیاز دارید، راهنمائی می کند. مفاهیمی مثل  Sprite، بافت، انیمیشن و دوربین ها به صورت مفصل بررسی می شوند. همچنین یاد می گیرید چطور صدا و موسیقی را در بازی ها پخش کنید. هر مرحله از این سفر پر است از مثال هائی که در ++C نوشته شده اند تا شما را به مسیر درست راهنمائی کنند.

 

http://s8.picofile.com/file/8314160250/num8.jpg

دانلود رایگان کتاب آموزش فارسی و جامع هوش مصنوعی
تعداد بازديد : 13

در این کتاب شما با هوش مصنوعی و مبانی آن به طور اصولی و از پایه آشنا میشوید و به تدریح پیش میروید . این کتاب نوشته ی آقایان استوارت راسل و پیتر نورویگ است که به کوشش آقای مجتبی پور محقق جمع آوری شده است

 

http://s9.picofile.com/file/8313406868/2017924155234414.jpg

لذت ساخت کاراکتر در سایت اتودسک
تعداد بازديد : 21

با سلام خدمت شما دوستان عزیز. امروز با معرفی یکی از محصولات مبتنی بر وب شرکت اتودسک در زمینه ساخت کاراکتر، در خدمت شما هستیم. اسم این محصول Autodesk Character Generator نام داره و در ادامه به بررسی ویژگی های جالب این محصول می پردازیم. همانطور که اشاره کردیم Character Generator مبتنی بر وب هستش و اصلا Setup برای نصب وجود نداره و تمامی کارها با ساخت اکانت در سایت اتودسک صورت میگیره و در نهایت کاراکتر مورد نظر Export گرفته می شود.
 
http://s9.picofile.com/file/8313400434/character_genetaror_overview_blog_full_ad18d80af3313b5c53223f3cccc096fe.jpg

5 باور غلط درباره صنعت انیمیشن
تعداد بازديد : 14

در این مقاله باورهای غلط در مورد انیمیشن بررسی میشود ( خواندن این مقاله به دوستانی که در این حیطه فعالیت میکنند توصیه میشود )

 

http://s9.picofile.com/file/8312368792/1.jpg

آشنایی با مفهوم گاما و گردش کار خطی ( Gamma and Linear WorkFlow )
تعداد بازديد : 11

در این مقاله شما با گاما و نحوه ی کار خطی آشنا میشوید. این مقاله میتواند به دوستانی که در بحث رندرینگ فعالیت میکنند بسیار کمک کند.

 

http://s8.picofile.com/file/8312081542/linear_gsdraph.jpg

معرفی نرم افزارها و ابزارهای پرکاربرد در انیمیشن و جلوه های ویژه
تعداد بازديد : 13

در این مطلب قصد ندارم تا چیزی رو آموزش بدم ، قصد دارم در مورد بخش های مختلف VFX و نرم افزارهای مرتبط با آنها صحبت کنم.

چون میدانم بیشتر دوستانی که میخواهند تازه کار خود را شروع کنند و آموزش ببینند ، از بین برنامه های متعدد دقیقا نمیدانند کدام برنامه برای آنها و تخصصی که میخواهند پیدا کنند بیشتر کاربرد دارد. متاسفانه گاهی وقت ها مشورت ها یا پیشنهاداتی که این عزیزان از سایر دوستان دیگر که در این صنعت میگیرند ، به دلایل مختلف به ویژه تعصبات نرم افزاری درست نیست.

 

http://s9.picofile.com/file/8311499034/Picture2.png

کشف ۹ هزار بازی رایانه‌ای غیرمجاز در بازرسی از شهر قم
تعداد بازديد : 13

خسرو کردمیهن، معاون ستاد مبارزه با بازی‌های غیرمجازی رایانه‌ای اعلام کرد که با حمایت دادستانی قم، موفق به ضبط ۹ هزار بازی رایانه‌ای غیرمجاز شده‌اند.

 

http://s8.picofile.com/file/8311004742/486x306_021910photo_2017_11_05_13_54_00.jpg

دانلود مقاله پیرامون زبان های برنامه نویسی‎
تعداد بازديد : 11

 مسلما یکی از سودمندترین اختراعات بشر تا به امروز کامپیوترها بوده اند. دستگاه هایی که هزاران بار سریعتر از انسان فکر میکنند و سرعت عملشان به طرز غیر قابل باوری بالاست. سرعت و قدرت، امکان انجام خیلی از کارهایی را فراهم کردند که انسان به طور عادی از انجام آن ها عاجز بود. اما یک مشکل وجود داشت: این دستگاه ها به همان اندازه که قوی بودند ، کم هوش هم بودند؛ آن ها به طور عادی هیچ عملی انجام نمی دادند مگر این که به صراحت از آن ها درخواست می شد. اما این درخواست چگونه باید صورت می گرفت؟ باید راهی برای گفتگو با آن ها پیدا می شد. و در این زمان بود که متخصصان تصمیم گرفتند زبان های مخصوصی را بوجود بیاورند تابتوانند با کامپیوترها گفتگو کنند. این زبان های مخصوص به اصطلاح زبان های برنامه نویسی کامپیوتر نام گرفتند.به نسل اولیه زبان های برنامه نویسی، زبان های سطح پایین گفته می شد، چرا که به سختی قابل یادگیری و به کارگیری بودند. پیاده سازی اعمالی ابتدایی توسط این زبان ها باعث می شد مدت ها وقت با ارزش برنامه نویسان گرفته شود. اما وضع به همین منوال نماند و با گذشت زمان زبان های جدیدی به وجود آمدند که آموختن آن ها راحت تر بود. طی سه دهه ی اخیر، صنعت کامپیوتر مورد هجوم انواع زبان های برنامه نویسی قرار گرفت.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با تکنیک UDIM در تکسچر و UV
تعداد بازديد : 15

در پروژه های انیمیشن بعضا نیاز داریم تا یک تکسچر بسیار بزرگ رو به یک مدل اعمال کنیم ، متلا فرض کنید که یکی از غول های فیلم ارباب حلقه ها را ساختید و تکسچرهای پرجزییاتی هم به آن اعمال کردید ، در برخی از پلانها نیازه که دوربین به سطح پوست کاراکتر خیلی نزدیک بشه و بنابراین شما باید تکسچر خیلی بزرگی به پوست این کاراکتر داده باشید تا وقتی دوربین نزدیک میشه ، تکسچر به اصطلاح پیکسل نشه ! یا شاید یک بیابان را مدلسازی کردید و تکسچری را به سطح زمین بیابان دادید ، چون بیابان خیلی وسیعه ، اگر تکسچر خیلی بزرگی استفاده نکرده باشید ، وقتی دوربین رو روی سطح بیابان قرار میدی ممکنه تکسچر زمین پیکسل بشه !

خوب در این جور مواقع تنها کاری که میتوان کرد اینه که از تکسچرهایی با ابعاد بسیار بزرگ نظیر 4K یا حتی چندین برابر بیشتر از آن استفاده کرد ، اما اینجا یه مشکلی پیش میاد و اون هم اینه که وقتی تکسچری خیلی خیلی بزرگ بشه ، حجم فایل و اطلاعات اون تکسچر هم بسیار زیاد میشه و به دنبال آن در زمان رندر رم بسیار بیشتری از سیستمتون برای رندر اون تکسچر مصرف میشه ، از طرف دیگه حتی اگر روی سیستم خودتون تست یزنید متوجه میشید ممکنه حتی خود فوتوشاپ هم نتونه تصاویری از یک اندازه بیشتر رو به راحتی باز بکنه !
خوب اینجاست که دو تکنولوژی برای این موارد ابداع شده اند ، UDIM و دومی PTex که در این مقاله اولی را توضیح میدم.(البته PTEX بیشتر برای پینت کردن تکسچرهای سه بعدی استفاده میشه).

 

http://s8.picofile.com/file/8310865834/UDIM.jpg

ليست صفحات
تعداد صفحات : 3