close
تبلیغات در اینترنت
سایر آموزشها

سایر آموزشها

درباره سایت
گروه بازیسازی خزیر
آموزش بازیسازی و انیمیشن سازی و اخبار جدید نرم افزارهای طراحی سه بعدی

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 8 و پایانی )
تعداد بازديد : 14

مروری بر مقاله قبلی

در مقاله قبلی با انواع زبان های اسکریپت نویسی معروف آشنا شدید و همچنین راجب سیستم جدید در اسکریپت نویسی صحبت کردم که به آن اسکریپت نویسی ویژوال یا Node Base میگویند ، گفته شد که در این روش اسکریپت نویسی ما به جای نوشتن و تایپ کردن کدها ، از Node ها و connect کردن آنها به یکدیگر استفاده میکنیم.
گفته شد که نوشتن برنامه به این روش بسیار ساده تر و خوانا تر از روش های متداول میباشد و شرکت ها و نرم افزار های امروزی هر یک به نحوی مشغولند تا این تکنولوژی را در خود جای میدهند. مثلا تازه ترین این اتفاقات ، اضافه کردن بخش Max Creation Graph به نرم افزار 3D Max 2016 توسط شرکت Autodesk می باشد.
همچنین گفته شد که از بین تمام زبان های اسکریپت نویسی ، زبان Python از بقیه بسیار رایج تر و پرکاربرد تر میباشد ، به این دلیل که در اکثر نرم افزار ها و سیستم عامل ها قابل استفاده میباشد و همچنین کتابخانه ها و امکانات جانبی بسیار زیادی دارد.
گفته شد که در حوزه انیمیشن و جلوه های ویژه ، یکی از مهمترین کاربرد های Python در نرم افزار Maya میباشد و قرار شد که در این مقاله در ارتباط با استفاده های مختلف آن در Maya صحبت بکنم.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 7 )
تعداد بازديد : 23

مروری بر مقاله قبلی

 

در مقاله قبلی با مفهوم مفسر یا Interpreter آشنا شدید و فهمیدید که وظیفه Interpreter تفسیر کدهای اسکریپت برای نرم افزاری که این اسکریپت روی آن اجرا میشود میباشد ، فرق مفسر با مترجم یا Compiler این بود که مفسر دستورات را مستقیما اجرا میکند ولی Compiler دستورات را به زبان ماشین تبدیل میکند و یک فایل اجرایی میسازد که بعد از اجرا کردن آن فایل دستورات اجرا میشوند. همچنین زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی را با هم مقایسه کردیم و گفتیم که سرعت زبان های برنامه نویسی دهها برابر از زبان های اسکریپت نویسی بیشتر میباشند.
گفته شد که با زبان های اسکریپت نویسی عموما میتوان از ابزار های موجود در نرم افزار استفاده کرد ولی با زبان های برنامه نویسی میتوان ابزاری منحصر به فرد به نرم افزار به صورت پلاگین اضافه کرد ، و در نهایت گفتم که تنها زمانی میتوانیم بگوییم که پلاگین نوشتیم که حتما از بخش API نرم افزار Maya استفاده کرده باشیم و اگر ابزاری را با زبان MEL یا Python معمولی Maya نوشتیم ، به آن پلاگین نمیگویند.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 6 )
تعداد بازديد : 15

مروری بر مقاله قبلی

 

در مقاله قبلی با زبان های اسکریپت نویسی کمی آشنا شدید ، گفتیم که زبان های اسکریپت نویسی عموما روی یک نرم افزار که با زبان برنامه نویسی مانند C نوشته شده اند سوار میشوند و به کاربر این قابلیت را میدهند که بدون نیاز به تغییر در سورس اصلی برنامه که با زبان C نوشته شده است ، در درون خود نرم افزار با زبان های اسکریپت نویسی برنامه بنویسند.

همچنین گفته شد که عموما با زبان های اسکریپت نویسی تنها میتوان از قابلیت هایی استفاده کرد که آن قابلیت ها در کد های اصلی برنامه که به زبان C نوشته شده اند وجود داشته باشند. بنابراین از زبان های اسکریپت نویسی معمولا برای اتوماتیک کردن کارها به وسیله امکانات و قابلیت های از پیش تعریف شده نرم افزار ها استفاده میکنند و نمیتوان قابلیت های منحصر به فردی که در سورس اصلی نرم افزار تعریف نشده اند را ساخت. مثالی که زدیم در نرم افزار Maya بود که اگر بخواهیم یک نور جدید با عملکرد متفاوت برای مایا بنویسیم ، باید حتما با زبان های برنامه نویسی آن را ساخت ، ولی اگر بخواهیم یکسری کارهای اتوماتیک را با نورهای استاندارد Maya انجام دهیم ، میتوانیم از زبان های اسکریپت نویسی مثل MEL استفاده کنیم.

به علاوه گفته شد که تنها زمانی میتوانیم از مفهموم پلاگین یا Plug-In استفاده کنیم که آن برنامه را با API مایا نوشته باشیم ، بنابراین ابزاری را با زبان اسکریپت نویسی مینویسیم ، به آن اسکریپت ابزار میگوییم .این اشتباهی است که برخی از دوستان عمدا یا سهوا مرتکب میشوند و زمانی که ابزاری را با زبان اسکریپت نویسی مینویسند میگویند که یک پلاگین نوشتیم.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

دانلود فیلم آموزشی طراحی بک گراند 2بعدی برای بازی 2D Background Design For Games – Vector Techniques
تعداد بازديد : 33

یک طرح بی نظیر بصری برای بازی خود در فتوشاپ بسازید. با تمرکز بر تکنیک های سریع خلق وکتور های 2بعدی قادر خواهید بود محتوای باری های خود بر روی پلتفرم های مختلف را بسازید. تکنیک های طراحی وکتور که در این دوره پوشش داده شده اند، ساده اما کارآمد می باشند به گونه ای که در مدت سزمان کوتاه می توانید به نتیجه مورد نظر دست یابید. استفاده از smart object ها در فتوشاپ قاعده کلیدی این دوره می باشد که مکررا توسط توسعه دهنده گان برای خلق محتوای بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد. دوره به دو بخش تقسیم می شود، ابتدا آشنایی با ابزار ها و سپس انجام یک پروژه عملی برای خلق وکتور.

 

http://s9.picofile.com/file/8316379268/2D_Background_Design_For_Games_Vector_Techniques.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 5 )
تعداد بازديد : 19

مروری بر مقاله قبلی

در مقاله قبلی با مفهوم کتابخانه ها آشنا شدید ، گفتیم که کتابخانه یا Library یک سری مجوعه کد هستند که یکسری قابلیت های اضافی (در برنامه نویسی میگیم توابع) را به برنامه اصلی ما اضافه میکند ، مثلا کتابخانه ای به اسم Math که در آن کلی از توابع و فرمول های ریاضی نوشته شده است که میتوانیم آن را ضمیمه برنامه خودمون بکنیم و از توابع ریاضی آن استفاده کنیم. مثلا کتابخانه Boost Library برای ++C . همچنین خودمون هم میتونیم کلی فرمول های مختلف بنویسیم و آنها را به کتابخانه تبدیل کنیم تا در برنامه های دیگری که بعدا مینویسیم بدون دوباره کاری از آن فرمول ها و توابع استفاده بکنیم.

همچنین درباره API ها صحبت شد و گفتیم که مجموعه ای از کتابخانه ها هستند که برای کاربردی خاص ساخته شده اند ، مثلا امکان استفاده از کارت گرافیک برای ساخت موتور های بازی ، یک دسته API هم داشتیم که به وسیله آنها میتوانستیم تواناهی های اضافی به نرم افزارهای مختلف مثل Maya اضافه کنیم که به آن Plug-in یا پلاگین میگویند

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و VFX (قسمت 4 )
تعداد بازديد : 22

مروری بر مقاله قبلی

در مقاله قبلی با مفهوم کامپایلر آشنا شدید و فهمیدید که وظیفه کامپایلر یا مترجم ، ترجمه کدهای زبانهای برنامه نویسی به زبان ماشین می باشند.
همچنین فهمیدیم یکسری نرم افزار داریم که میتونیم کدهای برنامه نویسی رو در آنها بنویسیم و مستقیما به وسیله آنها برنامه خود را کامپایل کنیم که به این نرم افزارها IDE میگفتیم ، درحقیقت برنامه های IDE مثل CodeBlocks خود کامپایلر نیستند و برای اجرای دستورات به یک برنامه کامپیالر مانند GCC نیاز دارند.
همچنین با انواع برنامه ها و فایل های اجرایی و غیر اجرایی آشنا شدید و اینکه یکی دیگر از انواع خروجی کد های برنامه نویسی شده میتواند فایل های کتابخانه ای باشند که در این مقاله قصد داریم آنها را کاملتر معرفی کنیم.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی (قسمت 3 )
تعداد بازديد : 22

مروری بر مقاله قبلی

در قسمت دوم ایم مقاله در مورد دسته بندی زبان های برنامه نویسی سطح پایین ، سطح متوسط و سطح بالا صحبت کردیم و گفتم که هرچه زبان برنامه نویسی به زبان ماشین نزدیکتر باشد میگوییم سطح پایین و هر چه به زبان انسان نزدیکتر باشد میگوییم سطح بالا ، همچنین گفته شد که هر چه زبان سطح پایینتر باشد سرعت اجرای برنامه ای که با آنها نوشته شده است و استفاده از منابع سخت افزاری بسیار سریعتر و بهتر است ولی به دلیل اینکه نوشتن برنامه با این زبان ها دشوار است. در مواقعی که در برنامه ای که میخواهیم بنویسیم اگر زیاد سرعت مهم نیست یا قرار نیست محاسبات پیچیده ای انجام شود و همچنین برنامه زیاد سنگین نیست بهتره از زبان های سطح بالا مثل ‪C#‬ استفاده کنیم (این بدان معنا نیست که با #C نمیشه برنامه های بزرگ و سنگین نوشت)، چون برنامه نویسی با آنها بسیار راحتتر است. به همین دلیل عموما برای برنامه های حسابداری و اداری از زبان های سطح بالا و برای برنامه های 3D ، موتورهای رندر ، موتور های بازی عموما از زبان های سطح پایینتر استفاده میشود.
همچنین گفته شده زبان برنامه نویسی C و ++C یکی از پرکاربرد ترین زبان ها برای نوشتن برنامه های حجیم و بزرگ است ، به دلیل اینکه از لحاظ سرعت به زبان های سطح پایین نزدیک است و در عین حال از لحاظ برنامه نویسی به زبان های سطح بالا نزدیک است و شاید با اطمینان بتوان گفت که 99.9% بزرگترین برنامه های 3D که ما با آنها کار میکنیم با این زبان نوشته شده است.

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 2)
تعداد بازديد : 22

مروری بر مقاله قبلی

در قسمت اول این مقاله با انواع سیستم های اعداد نظیر دودویی ، هشتایی ، دهتایی و شانزده تایی که به ترتیب به آنها Hexadecimal , Decimal , Octave , Binary میگوییم کمی آشنا شدید و گفتیم کلیه سیستم های دیجیتال با سیستم Binary کار میکنند ، فقط چون نوشتن اعداد با این سیستم خیلی طولانی میشه و روند کار رو کند میکنه ، (مثلا عدد 2015 در سیستم دسیمال برابره با عدد 11111011111 در سیستم باینری ! ) ، معمولا از سیستم هگزادسیمال یا شانزده تایی نیز استفاده میکنند . مثلا دوستانی که با الکترونیک آشنا باشند می دانند که اگر بخواهیم برای میکروکنترل ها نظیر AVR برنامه بنویسیم ، برنامه ما همیشه به هگزادسیمال تبدیل میشه و این کدهای هگزا هستند که ما باید روی میکروکنترلر بریزیم.
با خواندن مقاله قبلی دیگه الان باید بدونید که این عددی که وقتی مک آدرس کارت شبکه رو میگیرید (MAC Address) نشون میده چیه :
FE80 A0E6 C46F 82DB 66FE

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آشنایی با مفاهیم زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی در انیمیشن و بازیسازی و VFX (قسمت 1)
تعداد بازديد : 15

با عرض سلام . دوستان عزیز در این مقاله قصد دارم تا شما را با مبحثی آشنا کنم که بیشتر دوستانی که با انواع نرم افزار ها کار میکنند از آن بی اطلاع هستند و معمولا آنها را جا به جا به کار میبرند ، این موضوع هم ارتباطی با حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن دوستان نداره و حتی من بارها شنیدم که اشخاص ظاهرا حرفه ای ابزاری را با زبان های اسکریپت نویسی نرم افزار خود میسازند و میگویند ما یک پلاگین ساختیم ! (در مورد Python این موضوع کمی متفاوت است که بعدا توضیح میدهم).

 

http://s9.picofile.com/file/8310964218/Programming_OOP_Wallpaper_Red_by_hexeno.jpg

آموزش ساخت محیط بازی در فتوشاپ و یونیتی
تعداد بازديد : 57

در این فیلم، به صورت خیلی ساده ساخت صحنه بک گراند بازی دو بعدی آموزش داده خواهد شد.

 

http://s9.picofile.com/file/8313984942/firewatch.jpg

ارتباط Maya و Illustrator
تعداد بازديد : 14

در این آموزش شما نحوه ی ایجاد ارتباط بین نرم افزار ایلستراتور و مایا را خواهید آموخت

 

http://s9.picofile.com/file/8313886568/Untitled.jpg

دانلود کتاب آموزش مدل سازی فیزیک بازی های کامپیوتری با استفاده از موتور فیزیک PhysX
تعداد بازديد : 42

امروزه موتورهای فیزیک، نقشی حیاتی را در موفقیت یک بازی برعهده دارند. PhysX یک موتور فیزیک پیشرفته و مستقل از پلتفرم است که بسیار زیاد توسط استودیوهای معروف بازی سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این موتور شامل همه مولفه های فیزیکی است که شما نیاز دارید تا بازی هایتان را هرچه بیشتر واقعی تر جلوه دهید. این کتاب به شما کمک می کند با استفاده از PhysX 3، بازی هایتان را برنامه نویسی و شبیه سازی کنید.

 

http://s9.picofile.com/file/8309917534/num7.jpg

آموزش کامل طراحی دو بعدی کاراکتر
تعداد بازديد : 26

 این آموزش از چند فصل تشکیل میشه که شامل طراحی، مدلینگ، تکسچرینگ، ریگ و انیمه كاراكتر جان سیلور هست .این یک آموزش کامل هست که از نه قسمت تشکیل شده.

 

http://s8.picofile.com/file/8309201700/maxresdefault.jpg

آموزش رایگان نرم افزار Unfold 3d
تعداد بازديد : 58

در این آموزش که توسط هادی سیدی تدریس میشود سعی شده تا تمام پارامترهای این نرم افزار شرح داده شود

 

http://s9.picofile.com/file/8309038242/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7_%DB%B1%DB%B0_%DB%B1%DB%B2_%DB%B2%DB%B0_%DB%B4%DB%B1_%DB%B0%DB%B5.jpg

آموزش فارسی و کامل نرم افزار SpeedTree
تعداد بازديد : 10

باسلام و درود خدمت همه شما دوستان عزیز. امروز با بازهم با انتشار یک مجموعه آموزشی کامل در خدمت شما عزیزان هستم و در این مجموعه قصد داریم بشکل گام به گام و کامل با نرم افزار محبوب و قدرتمند SpeedTree آشنا بشیم. حتما این نرم افزار رو میشناسید ! درسته ؟ همون نرم افزاری که سازندگان فیلم آواتار برای ساخت درخت ازش استفاده کرده بودن و یا اگه بخوام مثال جدیدتری رو بزنم میتونم به فیلم نوح اشاره کنم که در این فیلم هم افکت ها و جلوه های جالب رشد درختان توسط همین نرم افزار صورت گرفته بود. 

 

http://s9.picofile.com/file/8308679984/introduction_to_speedtree_tutorials_blog_full_ed54c33ae1d7b07013a6b536f9d04bd4.jpg

دانلود کتاب رنگ شناسی استاد کریمی
تعداد بازديد : 44

در این کتاب فوق العاده شما با زبانی بسیار ساده با مبانی رنگ و اثر رنگ ها در صحنه آشنا خواهید شد و پس از درک مفاهیم قادر هستید از رنگ های مناسب برای محیط استفاده کنید

 

http://s9.picofile.com/file/8308642350/191970_131_A85628DA.jpg

دانلود رایگان کتاب آموزش مقدماتی برنامه نویسی بازی های کامپیوتری با استفاده از موتور گرافیکی Ogre 3D
تعداد بازديد : 39

این کتاب، مقدمه ای پر از مثال به موتور گرافیکی OGRE 3D است و به شما یاد می دهد برنامه های سه بعدی تولید کنید که اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند می توانند تبدیل به یک بازی کامپیوتری شوند. هر مثال چند خصوصیت جدید را نشان می دهد و شما گام به گام یاد می گیرید که با استفاده از OGRE 3D، صحنه ها و مناظر پیچیده ای را همراه با افکت های گوناگون، بسازید. بعد از اینکه چندین مثال، یک مبحث را توضیح داد، نوبت شماست که مشکلی را حل کنید. این کتاب ساختن هیولاها، سفینه های فضائی جنگی، اسلحه ها، دشمنان و … را برای شما آسان می کند . فهم ++C برای دنبال کردن مثال های این کتاب لازم است.

 

ogre